Koszt nagrobka, czyli ile i za co zapłacisz nim nagrobek stanie na cmentarzu.

Koszt nagrobka, czyli ile i za co zapłacisz nim nagrobek stanie na cmentarzu.

Nagrobki przypominające nam o bliskich, których szczątki złożone zostały w grobach są nie lada wydatkiem dla rodzin zmarłych.

Na koszt nagrobka składa się nie tylko cena kamienia, praca kamieniarza, czy liternika. 
Całkowity koszt nagrobka jest dużo bardziej złożony.

 

 

1. Kwatera cmentarna

– czyli numer lokalizacji i rozmiar miejsca na cmentarzu, którym dysponujesz na podstawie umowy rezerwacji z zarządcą cmentarza. Jeśli mowa o umowie, wiąże się ona z opłatami.

Koszty mogą być zerowe (w przypadku np.: cmentarzy parafialnych w małych miejscowościach – wsiach), jak i bardzo wysokie (cmentarze w dużych aglomeracjach miejskich).

Aby otrzymać od zarządcy cmentarza zgodę na postawienie nagrobka, musisz mieć tą sprawę uregulowaną. (najem kwatery przedłuża się na okres 20 lat, natomiast jeśli nie była opłacona za poprzedni okres – zarządca może domagać się dopłaty zaległości) Okres 20 letni wynika z ustawowego okresu przed upływem którego nie można chować kolejnych zwłok w tym samym miejscu.koszt nagrobka

Szerzej możesz zapoznać się z ustawą tutaj.

2. Zarząd / administracja cmentarza

– w tym miejscu możesz się spotkać z różnymi opłatami.

Pomijając już załatwioną część formalności dotyczącą kwatery, na cmentarzach pobierane są jeszcze inne opłaty.

 • Opłata za zgodę na postawienie nagrobka. Dobrze jeśli się zorientujesz w stawkach przed wyborem nagrobka. Wysokość opłat może być uzależniona od rozmiaru nagrobka, jego koloru (dokładnie dopytaj, interpretacja koloru granitu może być dla Ciebie bardzo kontrowersyjna)
 • Opłata za otworzenie bramy wjazdowej. Jak można rozumieć, tyczy się wpuszczenia osób montujących na teren cmentarza.
 • Kaucja wpłacana na czas trwania prac montażowych. Na niektórych cmentarzach wymagana jest wpłata kaucji zwrotnej, na wypadek szkód wyrządzonych przez ekipę montującą. Kaucja zazwyczaj wpłacana jest przez zakład kamieniarski, któremu zleciłeś usługę montażu… można się jednak spotkać z wyjątkami.

3. Grób ziemny, czy piwnica?

Jest to temat na odrębny artykuł. Na potrzeby tego wpisu jest on o tyle istotny, iż w przypadku grobu ziemnego konieczny będzie fundament (zbrojona rama betonowa wylana pod wymiar nagrobka, który ma na niej stanąć).

Koszt jej oczywiście uzależniony jest od rozmiaru. Średnio wynosi on od 100 do 400 zł.

4. Nagrobek

– jeśli dysponujesz wymiarami kwatery, wiesz już ile będą kosztowały opłaty dodatkowe związane ze zgodą na postawienie nagrobka, czas podjąć decyzję o jego wyglądzie.

 • Nagrobek pojedynczy, podwójny czy grobowiec rodzinny
 • Rodzaj kamienia, najpopularniejszym i najpraktyczniejszym rozwiązaniem w polskich warunkach atmosferycznych jest wybór granitu. Najpopularniejsze są jego jasne odmiany. Składają się na to dwa względy: cena i łatwość w utrzymaniu czystości. Ogólnie można przyjąć, że im ciemniejszy kolor granitu, tym jego cena jest wyższa.
 • Liternictwo – w zależności od wyboru klienta.
 • Najpopularniejsze są litery piaskowane / rzeźbione, powstałe w ten sposób wgłębienia w nagrobkach pokrywamy, lub nie specjalnymi farbami. Warto dopytać zakład literniczy o gwarancję na ich trwałość (farb). Praktyka pokazuje, że bywa z tym różnie. Średnio możemy przyjąć koszt 3 zł za literę. Zaleta – trwałość (nikt ich nie zerwie). Wada – chcąc zmienić układ napisów, zobligowani będziemy do wymiany elementu granitowego, na którym zostały wykute.
 • Litery mosiężne, lub z tworzywa – ceny uzależnione są od materiału z jakiego zostały wykonane, rozmiaru, kształtu. Jest to opcja droższa od liter piaskowanych. Zaleta – możliwość zmiany układu napisów bez konieczności wymiany tablicy. Wada – bardzo często można spotkać się z nagminną kradzieżą na cmentarzach, elementów mosiężnych nagrobków. Rozwiązanie problemu  – ubezpieczenie nagrobka.
 • Dodatkowe akcesoria – wazon, krzyż  ozdobny na tablicy, podstawka pod znicze, ławeczka… Warto zdecydować się na nie w momencie zlecenia montażu nagrobka. Jeśli nie skomplikuje to w znacznym stopniu pracy osobom montującym nagrobek, mogą zrobić to one w ramach ceny montażu.
W tym miejscu chcielibyśmy wspomnieć o ofercie 
firmy Stone Broker. 
Główną jej zaletą jest Gwarancja Najniższej Ceny Nagrobka. 
Kupując za jej pośrednictwem nagrobek, 
klient może być spokojny o rozsądną cenę pomnika. 
W przypadku otrzymania przez klienta 
oferty atrakcyjniejszej cenowo na identyczny nagrobek,
 zwracamy mu różnicę na wskazane konto.

Ceny nagrobków granitowych zaczynają się od około 800 zł.

6. Koszty transportu nagrobka.

Najczęściej koszt transportu nagrobka wliczony jest już w cenę jego montażu. Dotyczy to przypadków zamówienia go w lokalnych zakładach kamieniarskich, często mających swoje siedziby w okolicy cmentarza.  Trudno niestety tu mówić o atrakcyjnych cenach.

Niższe ceny można spotkać w firmach handlujących na większą skalę. Wówczas do kosztu zakupu nagrobka należy doliczyć koszt jego transportu do miejsca docelowego. Na terenie Polski wynosi on od 100 do 300 zł.

Uzależniony jest nie tyle od odległości, ile od wagi nagrobka. Nagrobki pojedyncze ważą około 500 – 700 kg. Grobowce rodzinne osiągają wagę kilku ton.

7. Montaż nagrobka na cmentarzu.

O ile zakup samego nagrobka (naszym subiektywnym zdaniem) można dokonać w odległej firmie, o tyle jego montaż powinniśmy zlecić lokalnym zakładom.

Jeżeli nagrobek jest wykonany z należytą dbałością, z pełnowartościowych materiałów i odpowiednio zaimpregnowany, możemy być spokojni.

Dlaczego zlecenie montażu lokalnie jest tak istotną sprawą?

Pomijając dochodzenie swoich praw w ramach gwarancji na montaż ( co jest oczywiste), mogą mieć miejsce zdarzenia niezależne ani od nas , ani od sposobu montażu.

Osunięcia gruntu, dewastacje, czasowe konserwacje nagrobka. Dużo prościej będzie nam w tym zakresie rozmawiać z lokalną firmą, znajdującą się niedaleko cmentarza. Możemy wówczas zgłaszać się w sprawach niewielkiej wagi.

Koszty związane z montażem nagrobków zaczynają się od kwoty około 300 zł. (proste pojedyncze nagrobki) W przypadku modeli podwójnych koszt wzrasta do około 600 zł.

Kupując nagrobek w Stone Broker za pośrednictwem serwisu gotowe-nagrobki.pl, otrzymujecie Państwo fakturę, gwarancję minimum 5 letnią na nagrobek (w zależności od producenta posiadamy też nagrobki z dożywotnią gwarancją). Całość jest udokumentowana.

Zlecając montaż nagrobka w zakładzie kamieniarskim dobrze jest zadbać o pisemna formę umowy. Dzięki jasnym warunkom spisanym na papierze, możecie dochodzić swoich roszczeń.

Podsumowując.

Posiadasz opłaconą kwaterę, wszystkie zgody, nagrobek z napisami, wybrane akcesoria nagrobkowe, należycie zamontowane na cmentarzu…. wygląda pięknie.

Czy są jeszcze jakieś opłaty? Tak.

Biuro parafialne – trzeba, lub jak wolisz w dobrym tonie jest pomnik naszych bliskich poświęcić.

 

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego artykułu, napisz je nam poniżej w komentarzach. Z chęcią na nie odpowiemy.

Podobnie w przypadku jeśli chcesz coś dodać od siebie…. może własne doświadczenia. Zapraszamy do komentowania.

***

Szukasz nagrobka dla swoich bliskich?

Skontaktuj się z nami.

Nasz doradca z przyjemnością odpowie na Twoje pytania.

Napisz do nas : info@gotowe-nagrobki.pl

Wyślij sms lub zadzwoń: 535-862-662

Nagrobki granitowe z gwarancją najniższej ceny nagrobka – tylko u nas.

Tę stronę znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. szukając:

 • ile kosztuje pomnik
 • nagrobki cena
 • ile kosztuje pomnik z granitu
 • pomniki cmentarne ceny
 • cena nagrobka
 • koszt pomnika na cmentarzu
 • pomniki na cmentarz
 • koszt pomnika
 • ile kosztuje pomnik na cmentarzu
 • ceny pomnikow cmentarnych

12 thoughts on “Koszt nagrobka, czyli ile i za co zapłacisz nim nagrobek stanie na cmentarzu.

 • 4 maja 2013 at 18:02
  Permalink

  Bardzo dziękuję za informację.Mam pytanie,czy moglibyście Państwo przesłać zdjęcia najtańszych pomników granitowych.
  Z poważaniem
  Alina Szumska

  Reply
 • 22 października 2013 at 18:02
  Permalink

  Czy jest możliwy montaż i przewiezienie nagrobka do W-wy na cmentarz Bródnowski i jaki będzie całkowity koszt jego montażu.Oczywiście mówimy o najtańszym nagrobku pojedyńczym.

  Z poważaniem
  Andrzej Banaszek

  Reply
 • 4 listopada 2013 at 18:02
  Permalink

  Witam, czy moglibyście przesłać zdjęcia najtańszych pojedyńczych nagrobków z granitu? Z góry serdecznie dziękuję.

  Reply
 • 13 listopada 2013 at 18:02
  Permalink

  Witam!
  Czy mogę prosić o fotografie pojedynczych nagrobków z granitu? Mam gotową piwniczkę na 3 osoby. Potrzebuję teraz zrobić na niej nagrobek. Jakie są ceny nagrobka z ciemnego granitu (kolor ciemny grafit). Czy ewentualnie jest możliwy montaż na Cmentarzu w Borku Fałęckim w Krakowie przy ul.Zawiłej.
  Grażyna Suder

  Reply
 • 9 grudnia 2013 at 18:02
  Permalink

  Witam.
  Bardzo proszę o przesłanie mi oferty najtańszych, pojedynczych nagrobków z granitu.
  Z góry serdecznie dziękuję!

  Maria Zawadzka

  Reply
 • 16 grudnia 2013 at 18:02
  Permalink

  Witam czy stawiacie pomniki uk

  Reply
 • 4 marca 2015 at 18:02
  Permalink

  nie widzialam w waszej ofercie nagrobka pionowego nieznam sie na tym,chodzi mi o pionowy kawalek stojacy kamienia,mam nadzieje ze ktos z panstwa rozumie o co mi chodzi.prosze o koszt i zdjecia oczywiscie,pozdrawiam.

  Reply

Dodaj komentarz